карта

Шести септември, Съединението и най-подходящите места, където да посрещнете празника!

На 6 Септември 2014 година ще се навършат 129 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Това е и един от най-големите празници за страната и всичките ни сънародници. Денят е обявен и за национален празник, но нека първо накратко си припомним историята на тази значима дата.

На всички ни е известно, че Берлинският конгрес, проведен през 1878 година, взима решение, според което територията на страната ни, е поделена на две части – Княжество България и Източна Румелия, останала под османска власт. Източна Румелия е и мястото, където будното население започва обединително движение. През 1880 година е създаден и БТЦРК (Български Таен Централен Революционен Комитет), борещ се за реализирането на Съединението. През 1885 година за председател на Комитета бива избран Захари Стоянов, решен актът на Съединението да бъде извършен под скиптъра на княз Александър Батенберг.

На 6 септември 1885 година, след навлизането на отряди в Пловдив, Гавраил Кръстевич – областен управител на Източна Румелия – бива арестуван, след което е създадено и временно правителство, обявило присъединяването на Източна Румелия към Княжеството. Княз Александър Батенберг утвърждава с манифест Съединението два дни по-късно, а на 5 април 1886 то е признато и от Великите сили.

Това съвсем сбито е историята на Съединението ни. А днес, то бива отпразнувано във всяко едно кътче от страната ни. Но има места, където паметта за тези значими събития, е съхранена по-трайно. Места, където си заслужава да посрещнете националния празник. Места като София и Пловдив например.

Мавзолей на Княз Александър Батенберг

Мавзолей на Княз Александър Батенберг

Както всяка година, така и тази, в София ще се проведе тържествено честване по случай 129-тата годишнина от Съединението. Вие също можете да бъдете част от този празник и заедно със сънародниците ни да отбележите значимото събитие. А и какво по-подходящо място за посрещането на годишнината от Съединението, от Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг.

Заслужава си да посрещнете важната дата в българската на значимо място като това.

Хотел Мег Лозенец, София

Хотел Мег Лозенец, София

А всяка година в програмата за празника участие взимат различни ансамбли и хорове. Произнасят се и тържествени слова. Отседнете на място като Хотел „Мег Лозенец“, София и отбележете празника както подобава.

Но има и още едно място у нас, където датата 6 септември има по-дори по-голямо значение. Това място е Пловдив. Освен Съединението на тази дата се чества и празника на града. Тук тържествата и мероприятията са дори повече, отколкото в столицата.

Паметник на Съединението

Паметник на Съединението

На 6 септември задължително е да посетите Паметника на Съединението, представляващ дванадесетметрова фигура, изобразяваща разперените криле на птица, символизиращи единството на двете разделени части на България. Освен това, на паметната дата ще можете да поднесете цветя и венци на паметника на Захари Стоянов. Тук ще станете свидетели и на възстановката от събитията, случили се на 6 септември 1885 година. Така че да се настанете в удобния Хотел „Интекооп“, означава да посрещнете националния празник сред автентичната атмосфера на Пловдив!

Хотел Интелкооп, Пловдив

Хотел Интелкооп, Пловдив

Шести септември е една от най-значимите дати в историята ни, а Съединението – едно от най-важните събития. Заслужава си да отбележите националния празник подобаващо, избирайки най-подходящото място за това. Нека бъдем патриоти, нека докажем, че обичаме страната си, и нека го покажем поне на тази важна дата!

Видяно: 173 пъти

Коментари