
Еньовден – традиции, обичаи и ритуали
На 24 юни всяка година у нас посрещаме Еньовден. Това е и денят, в който бива почитан Йоан Кръстител. Той е човекът, предсказал раждането на Божия син, както и този, които сам го кръщава. А в народния ни календар Еньовден заема много важно място, заедно с Великден и Коледа, но има много по-стари езически корени. И все пак не това е всичко, с което може да бъде свързан денят.
Смята се, че на празника небесните светила полудяват. Според преданията и легендите точно в полунощ небето се отваря, а на Земята ставали чудеса, сънищата били пророчески, а звездите идвали на земята, за да се окъпят във водата. И така, окъпано в „живата вода“, Слънцето на Еньовден изгрява съвсем рано. Причината за това, е че то трябва да се прости със света, защото няма да го види чак до следващата година, и иска да му се порадва. „Еньо вече е наметнал кожуха и върви за сняг“ – денят започва да намалява, а годината – да се приближава към зимата.
Поверията разказват как в утрото на 24 юни слънцето „трепти“, и който успее да види това явление, цяла година ще се радва на крепко здраве. По изгрев всеки трябва да се обърне с лице към слънцето и да погледне през рамо своята сянка – ако тя е цяла – ще е здрав, ако е половина – ще боледува.
Но освен на слънцето и водата, Еньовден е и празник на билките. Именно нощта на умиращото и отново раждащото се слънце, се счита за апогей на лечебните свойства на растенията. Билки като маточина и еньовче, иглика и други, набрани в тайна доба, преди изгрева, ще бъдат използвани за лек през цялата година. Набраните растения трябва да се сплетат на голям венец, през който всички се провират за здраве.
Седемдесет и седем и половина са болестите по човека, според народните вярвания. И за седемдесет и седем от тях има лек. За половината също има цяр и той е половин билка, която обаче само определени билкари могат да открият в потайната доба на еньовденската нощ.
Еньовден ще бъде посрещнат в цялата страна, а на някои места организирани ще бъдат и интересни спектакли и фолклорно програми. В Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“ например ще се проведе чуден танцов спектакъл, наречен „В нощта срещу Еньовден“.
Ако искате да посрещнете празника така, както са го правили и предците ни преди векове, то можете да станете част от празненството и ритуалите в АЕК „Етър“, свързани с този ден. А приветливата Къща за гости „Даскалов“ ще Ви осигури подслон!
Къща за гости „Даскалов“
Видяно: 1698 пъти